Çiçek Bakımı

Evlerimizin ve işyerlerimizin en kıymetli konukları çiçekler, bazen sevdiklerimiz tarafından bize gönderilir, bazen de biz onları özenle seçer, yeni yuvalarına yerleştiririz. Ne kadar iyi ve doğru bakarsak yerlerine o kadar alışır, güzelliklerini sergilerler. Bu sayfadan yaşam alanlarımıza hayat veren salon çiçeklerinin bakımı hakkında temel bilgileri edinebilirsiniz.

 

Orkide 2'li

Orkide Bakımı

– Orkidenizi direkt olarak güneş ışığı almayacağı ancak aydınlık bir yerde tutun.
– Işık ihtiyacı yalnızca gövdesi ve yaprakları için geçerli değildir. Orkide kökleri için de ışığa ihtiyaç duyar bu sebeple şeffaf saksı kullanılmalıdır ve çok gerekmedikçe saksısı değiştirilmemelidir.
– Toprağı özel bir karışımdır. Standart bitki toprakları ile yetiştirilmesi mümkün değildir. Eğer toprak değişimi yapacaksanız özel orkide toprağı edinmelisiniz.
– Sulama toprak tam kurumadan yapılmalı ancak çok sık yapılmamalıdır. Sulama yaparken yapraklara ve çiçeklere su değdirilmemelidir.
– Orkide için ideal hava sıcaklığı 13-30 derece arasındadır. Pencere kenarlarında hava akımından korunarak muhafaza edilebilir.

 

Difenbahya Bakımı

– Difenbahya da direkt olarak güneş ışığı almak istemeyen bitkilerden. Eğer güneş ile direkt olarak temas ederse yapraklarının formu bozulabilir.
– Sulama düzenli, ölçülü ve toprağın her yanına eşit dağılacak şekilde yapılmalıdır.
– Sulama yazları havalar ısındığında haftada 2’ye çıkarılabilir, kış aylarında haftada 1 gün sulama yeterlidir.
– Difenbahya tropikal bir bitkidir. Bu yüzden uygun ortam sıcaklığı en az 10-12 derece arasında olmalıdır.
– Hava akımı bitki için çok tehlikelidir bu sebeple kapı önlerinde ya da açık tutulan pencerelerin önlerinde bulundurulması önerilmez.
– Gevşek yapılı ve hava gözenekleri bol olan topraklardan hoşlanır. Saksı değişimi ve çoğaltma için ilkbahar uygundur

 

Yucca Bakımı

– Güneşi çok seven bir bitkidir. Güneşe olan ihtiyacı diğer saksı çiçeklerine oranla oldukça fazladır ve yeteri kadar güneş alamasa yaprakları çürüyebilir.
– Direkt olarak güneş ışığı almayı sevmez ve yaprakları güneş yönüne doğru uzar. Bu sebeple düzenli aralıklarla bitkinin yönü çevirilmelidir.
– Yucca da düzenli sulama isteyen bitkilerdendir. Haftada 2 gün, belirli aralıklarla su verilmeli, kışın sulama haftada 1 güne düşürülmelidir.
– Yucca bitkisinin sulamadaki bir diğer önemli kriteri de bilhassa kış aylarında oda sıcaklığında bekletilmiş suyun kullanımıdır.
– Yucca soğuğu sevmez. Özellikle kış aylarında bulunduğu ortamın 15 dereceden düşük olmaması gerekir.
– Saksı ve toprak değişimi yıllık olarak, ilkbahar ortasında yapılmalıdır.

 

Bonsai Bakımı

– Bonsai çiçeği ya da Bonsai Ağacı, hassas bir bitkidir. Bakımının da bu hassasiyetle yapılması, hiçbir işlemde aşırıya kaçılmaması gerekir.
– Sularken toprak nemini kontrol etmeli ve ihtiyaç duydukça su vermelisiniz. Bu oran havalar sıcak iken gün aşırı, kış aylarında ise 3 günde bir defa sulama olarak genel olarak belirtilebilir.
– Bonsainizi sularken yavaş ve dikkatli olmalısınız, toprağın sulama esnasında suyu çekmesine dikkat etmelisiniz.
– En düşük bakım sıcaklığı 12-13 derece arasıdır. Daha düşük sıcaklıklar bonsai bitkinizin formunu bozabilir.
– Ev veya ofisinize yerleştirirken, günün belli zamanlarında aydınlık belli zamanlarında karanlık kalabileceği bir bölge tercih edin.
– Bonsai toprak değişimi 2-3 yılda bir yapılır.

 

Antoryum Bakımı

– Antoryum bitkisi güneş görmediği zamanlarda çiçek açamaz ancak çok az miktarda güneş de onun için yeterlidir.
– Humusça zengin olan topraklardan hoşlanır.
– Oda sıcaklığında bulunan kireçsiz su ile sulanmalıdır. Sulama ihtiyaç doğrultusunda olmalıdır. Genellikle haftada 1 sulama yeterlidir.
– Antoryum nemli ve havadar ortamlardan hoşlanır.
– Soğuk havalar antoryum için olumsuzdur. Sıcaklık sıfırın altına düştüğü zaman yaşayamaz.
– Saksı değişimi ilçim ilkbahar beklenmelidir.

 

Şeflera (Schefflera) Bakımı

– Şeflera bitkisi direkt olarak güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Alternatif ışık kaynakları da onun beslenebilmesi için yeterlidir.
– Her mevsim güzelliğini koruyabilir ancak oda sıcaklığında bakılmalıdır. Oda sıcaklığı 7 derecenin altına inmemelidir.
– Sulama sürekliliği önemlidir. Bitki ihtiyacına göre sulama belirlenebilir. Yaz döneminde sıklık artırılır ancak sulama her zaman aynı ölçü ile yapılmalıdır.
– 2-3 yılda bir saksı değişimi yapılabilir. İlkbaharın ortaları saksı değişimi için uygundur.
– Havaların ısınması ile birlikte budama yapılabilir.

 

Teraryum Bakımı

– Teraryum bakımında en önemli husus sulamadır. Sulamanın fısfıs ile yapılması gerekir ve sulama sıklığı bitkinin türüne göre değişim gösterebilir. Genel olarak toprak nemini kaybetmeye yakın sulama yapılması önerilir.
– Isıtıcı ve klimalara uzak bir bölgede durmalıdır.
– Güneş ışığının dik gelmesinden korunmalıdır.
– Kesinlikle gübreleme yapılmamalıdır.
– Teraryum nemi sever. Ancak çok sulama yapılırsa nem oranı istenilenin üzerine çıkar ve çürümeler ile yosunlanmalar meydana gelebilir.

 

Spatifilyum (Barış Çiçeği) Bakımı

– Spatifilyum hernekadar aydınlık ortamı sevsede güneş ışığını direkt olarak almamalıdır. Ortamın aydınlık olması gelişimini hızlandırır. Yaprakları güneşe doğru yönelebilir bu sebeple ara sıra yönünün çevrilmesi önerilir.
– Bitki için ideal ortam sıcaklığı 10-28 derece arasıdır.
– Bitkinin sulaması haftalık olarak yapılabilir. Havalar ısındıkça toprağın kurumamasına dikkat edilmelidir.
– Eğer sulamada musluk suyu kullanacaksanız 2 gün oda sıcaklığında beklettiğiniz suyu kullanmalısınız.
– Bitkinizi sularken duşlama yöntemini kullanıp, yapraklarını da nemlendirebilirsiniz. Bu bitkinize zarar vermez aksine iyi gelecektir.
– Saksı değişimi 2-3 senede bir, ilkbahar aylarında yapılabilir.
– Mineral bakımından zengin topraklar tercih edilmelidir.

 

Vazo Çiçekleri Bakımı

Saksılı bitkilerimizin haricinde mis kokusu ile bizi mest eden lilyumları, papatyaları, gülleri kısacası vazodaki çiçeklerimizi nasıl uzun süre muhafaza edebiliriz?

Vazodaki çiçeklerimizi çoğu zaman 1 hafta seyre dalar ardından kurutur veya atarız. Aslında vazodaki çiçekleri de 1 ay kadar mis kokuları ile muhafaza edebiliriz.

Bunun için öncelikle yapılması gereken;

 

– Çiçeğin türü ne olursa olsun bağlı olduğu ipi veya lastiği kesmek. Önce çiçeklerimizin biraz rahatlamasını sağlamalıyız.
– Eğer vazosu yok ise temiz bir vazo içerisine çiçeklerimizi yerleştirmek. Sonrasında yapılacak işlemler şu şekilde sıralanabilir;
– Çiçeğin vazo içerisinde kalan saplarındaki yaprakları temizleyin, eper çiçeğiniz gül ise dikenlerini de temizlemeyi unutmayın. Bu şekilde çiçeğiniz daha rahat su çekecektir.
– Çiçeklerin saplarının ucundan 3-4 cm kadar eğimli olacak şekilde kesin.
– Temiz su doldurduğunuz vazo içerisindeki suyunu her gün taze su ile değiştirin.
– Vazonuzu aydınlık ama direkt olarak güneşle temas etmeyecek bir yere yerleştirin.